Koncentracja

Problemy z pamięcią długotrwałą i koncentracją

Problemy z pamięcią

Problemy z pamięcią

Problemy z pamięcią długotrwałą i koncentracją

Problemy z koncentracją oraz pamięcią mogą występować w różnych stadiach życia, oraz mieć różne przyczyny. Zazwyczaj istnieje więc kilka sposobów oceny, czy mamy do czynienia z pamięcią długotrwałą, która została utracona, czy pamięcią chwilową.

Na tej podstawie, poprzez zadawanie pacjentowi odpowiednich pytań, lekarz może ustalić bardzo szybko której części mózgu dotyczył uraz, lub choroba, i w związku z tym – podjąć leczenie w odpowiednim kierunku. Czasami to niewłaściwa dieta przyczynia się do tego, że młody człowiek, potencjalnie zdrowy, zaczyna mieć luki w pamięci – nie może się obyć bez swoich notatek, zapomina o powierzonych mu zadaniach, zapomina o datach itp. Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, a do tego nie umiesz się skutecznie uczyć, czytać książek czy skupić na oglądanym filmie, a nie wiążesz tego z żadnym urazem, być może powinieneś zmienić swoją dietę. Mózg należy zaopatrywać w magnez i kwasy omega-3, które pozwalają zachowywać jego prawidłowe funkcje.

Koncentracja

Koncentracja

Oprócz zdrowego żywienia warto wspomóc się suplementami diety, by już po kilku tygodniach odczuć poprawę – nie wolno jednak przy tym zapominać o zmianie trybu życia na mniej stresujący. Zdarza się, że epilepsja jest przyczyną nagłych ataków i utraty przytomności na kilkanaście minut lub kilka godzin. Bywa, że chory nie pamięta nic z czasu ataku, a nawet do kilku godzin wstecz – jest to normalny objaw przy tej chorobie, choć na pewno uciążliwy, ponadto padaczka jest schorzeniem, które trzeba stale kontrolować. Gdy zmiana diety nie pomoże, może się okazać, że to guz mózgu powoduje częste zawroty głowy, problemy z pamięcią i niemożność skoncentrowania się na prostych rzeczach. Często guz mózgu może pojawiać się w miejscach, które zostały uszkodzone podczas urazu wiele lat temu, na przykład przy silnym uderzeniu.

Choć pacjent mógł już zdążyć zapomnieć o tym incydencie, to uraz ten daje o sobie znać w postaci coraz częstszych problemów z pamięcią i koncentracją. Najczęściej bez konsultacji z lekarzem zaczynamy łykać magnez, mając na uwadze – i bardzo słusznie – że gdy chodzi o problemy z pamięcią i koncentracją przyczyny najczęściej należy szukać w nieodpowiednim, zanadto pospiesznym trybie życia w stresie i bez pełnowartościowych posiłków w diecie. Czasami problemy z pamięcią i koncentracją u dzieci mogą być spowodowane traumatycznymi przeżyciami – nie wolno ich bagatelizować. Czasem dziecko nieświadomie wypiera z umysłu pewne przykre wydarzenia, lecz nadmiar stresu i psychiczny dyskomfort powodują u niego, że dziecko zaczyna mieć problem ze skupieniem się na nauce czy prostych czynnościach. Wiele dzieci przebywających w domu dziecka z powodu podobnych objawów jest pod stałą opieką psychologów, którzy wiedzą jak leczyć je z traumy i jak postępować, by nie umacniać w nich obecnego już lęku, oraz by wyrosły na odważnych, normalnie funkcjonujących w społeczeństwie ludzi.

Nie jest to łatwe, dlatego u dzieci do akcji najpierw wkracza psychoterapeuta, a dopiero później psychiatra z silnymi lekami.

Dodaj komentarz